Haberci71.com -  Kırıkkale Haberleri
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Bin yıllık kılıç koçu baba türbesinde

Bin yıllık kılıç koçu baba türbesinde

Tarih 19 Temmuz 2011, 00:07 Editör PINAR YILMAZ

Bin yıllık kılıç koçu baba türbesinde

 

 

Bin yıllık kılıç koçu baba türbesinde

 Kırıkkale nin  Balışeyh ilçesine bağlı koçu baba kasabasında bulunan koçu baba türbesinde  bin yıllık kılıç olduğu ortaya çıktı.

 eski koçu baba belediye başkanı Memduh  ulusoy  konuşmasında  şunları söyledi  kasabamızda bulunan koçu baba türbesine  her yerden ziyaretçi  geliyor  türbenin içinde  bin yıllık   eski Osmanlıların  kullandığı tahta kılıç bulunuyor  bu tarihi kılıça  kasaba halkı olarak sahip çıkıyoruz dedi.

 koçu baba kimdir? Koçubaba kasabasında yaşamış ve ömrünü burada tamamlamış bir Türkmen bilgesidir. Asıl ismi Koçu Hasan Ata'dır. 1200 yıllarında Horasan Bölgesi'nin Nişabur beldesinde dünyaya geldiği tahmin edilmektedir. Babası Seyit Hasan Ata, annesi ise Sultan Hatundur. Hacı Bektaş Veli öğretisine bağlıdır.

1222 yılında Hacı Bektaş-ı Veli önderliğinde Kafkaslar'a geçen dokuz Horasan erlerinden birisinin de Koçu Hasan Ata olduğu bilinmektedir. Ahmet Yesevi'den eğitim aldıktan sonra Hacı Bektaş-ı Veli liderliğinden 1229 yılında Anadolu'ya göç ettiği sanılmaktadır.

 

Bu haber 9669 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

DÜĞÜN VE NİKAHLAR BİR SAATE DÜŞÜRÜLDÜ

DÜĞÜN VE NİKAHLAR BİR SAATE DÜŞÜRÜLDÜ SAĞLIK BAKANLIĞI KOROANVİRÜS KURULUNUN YENİ KARALARI YAYINLANDI. DÜĞÜN VE NİKAHLAR BİR SAATE DÜŞÜRÜLDÜ

BAHŞILI da 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI PANDEMİ KURALLARINA GÖRE KUTLANDI

BAHŞILI da 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI PANDEMİ KURALLARINA GÖRE KUTLANDI BAHŞILI da 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI PANDEMİ KURALLARINA GÖRE KUTLANDI
ZENGİNLİĞİMİZ24 Eylül 2020

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAMLAR 


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi