Mars ,Yıldızı en parlak gezegen olacak


Açıklama: 27 ağustos gecesi 30 dakika gökyüzüne bakın. Mars ,Yıldızlı gökyüzünde en parlak gezegen olacak. Dünyamızdan 34,65 milyon mil uzaklıkta olmasına rağmen Dolunay kadar büyük olacak.
Kategori: Dünya
Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2009
Geçerli Tarih: 19 Ağustos 2022, 04:40
Site: Haberci71.com - Kırıkkale Haberleri
URL: http://www.haberci71.com/haber_detay.asp?haberID=1611


 MARS ÇOK PARLAYACAK

 

27 ağustos gecesi 30 dakika gökyüzüne bakın.
Mars ,Yıldızlı gökyüzünde en parlak gezegen olacak. Dünyamızdan 34,65 milyon mil uzaklıkta olmasına rağmen Dolunay kadar büyük olacak.
Dünyanın sanki 2 Ay'ı!!!!! varmış gibi çıplak gözle görebileceğiz..
Bu olay gelecek sefer 2287 yılında gerçekleşecek.
 

Bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşın zira şu anda hayatta olan hiç kimse bu olayı ikinci kez göremeyecek...
 

Bir de dilek tutmayı unutmayın,:) 
Mars ya da Merih, Güneş Sistemi'ndeki, Güneş'ten itibaren dördüncü gezegendir. Bu gezegen Roma mitolojisindeki savaş ilahı Mars'a ithafen bu adla adlandırılmıştır. Literatürde kullanılan diğer adlarından biri, yüzeyinde yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için Kızıl Gezegen'dir.
İnce bir atmosferi olan Mars gerek Ay’daki gibi meteor kraterlerini, gerekse Dünya’daki gibi volkan, vadi, çöl ve kutup bölgelerini içeren çehresiyle bir yerbenzeri gezegendir. Ayrıca rotasyon periyodu ve mevsim dönemleri Dünya’nın kine çok benzer.
Mars’ın 1877 yılında astronom Asaph Hall tarafından keşfedilen Phobos ve Deimos adları verilmiş, düzensiz biçimli iki küçük uydusu vardır. Mars Dünya’dan çıplak gözle görülebilmektedir. "Görünür kadir"i −2.9’a [9] ulaşır ki bu, çıplak gözle çoğu zaman Jüpiter Mars’tan daha parlak görünmesine karşın, ancak Venüs, Ay ve Güneş’çe aşılabilen bir parlaklıktır.