Haberci71.com -  Kırıkkale Haberleri
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

BENEKLİ ÖKÜZ

Osman TÜRKYILMAZ

28 Temmuz 2009, 10:00

Osman TÜRKYILMAZ

Son günlerin moda kelimesi Kürtçe açılımı; yazdığım kelimelerden sakın ha Kürt düşmanı veya etnik milliyetçilik yaptığım düşünülmesin.  Sadece son günlerde gündeme getirilen Kürt sorununa sade bir vatandaş olarak değinmek istedim.  Biz yıllardan beri aynı toprak üstünde beraber yaşamış kız alıp kız vermişiz. Çanakkale’de beraber savaşıp, kurtuluş savaşında beraber düşmana silah sıkmışız.  Hatta PKK terör örgütünün şehit ettiği emniyet güçleri ve sivil halkın arasında da az sayılmayacak kadar da Kürt vatandaşımız var. Yani canımız acıdığında da beraber acıyor.  Ayrı gayrı yok…
Devletin resmi dili Türkçe dir ancak Kürt vatandaşlarımız istedikleri gibi Kürtçe konuşmaktadırlar. TRT 6 da istedikleri gibi yayın yapıla bilir. Hatta isteyen özel yatırımcılar terör propagandası yapmadığı müddetçe yeni televizyon kanalları da açılabilir. Çocuklarına da istedikleri isimleri koyabilirler.  Ancak Türkiye üzerinde oynanan oyunları da iyi okumak lazım ve herkesin sağduyulu davranması lazım. Anayasa da yer alan devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti değiştirilemez maddelerinin yanı sıra yerel yönetimlerin güçlendirilmesine ara verilmeli, terör örgütüyle masaya oturulmamalı ve genel af gibi bir uygulamaya gidilmemelidir. Bunları sıralamak ve çoğaltmak mümkündür.  Bu açılımı sadece dış politika da yada Avrupa Birliğine girmek için bu açılım yapıyorsak bunun devamını her zaman isteyeceklerdir. Farklı azınlıklara farklı şekilde istekleri hep gelecektir. Yazımı çok ilk olarak Hulki CEVİZOĞLU dan dinlediğim severek okuduğum, dostlarıma ve arkadaşlarıma anlattığım benekli öküzün hikayesi ile bitirmek istiyorum.
Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş.
Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek zorunda kalan aslanlar, iyi beslenememeye başlayınca bir çare düşünmüşler. Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak çekmiş ve öküz sürüsüne yanaşmış.
Öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış:
"Saygıdeğer öküz efendiler. Bugün buraya sizden özür dilemeye geldik. Biliyorum bugüne kadar sizlere zarar verdik. Ama inanın ki, bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o Sarı Öküz''de. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz de barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım."
Boz Öküz ve heyeti bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz''ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış. Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk''u istemişler:
"Gördünüz mü ne kadar barış severiz. Sizi de kararınızdan dolayı kutlarız. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Size saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim."
Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk''u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş.Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Sonunda öküzler zayıflamış, aslanlar küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane ileri sürmeden, doğrudan müdahaleye ederek, "Verin bize şunu, yoksa karışmayız" demeye başlamışlar.
Birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine, "Ne oldu bize, nerede kaybettik biz bu savaşı? Oysa, vaktiyle ne kadar güçlüydük" diye sormuş.
Boz Öküz, Benekli Öküz''ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli "Biz" demiş, "Sarı Öküz''ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı.."

Bu haber 2452 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
OĞUZLAR KİMDİR?13 Şubat 2019

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAMLAR 


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi