Haberci71.com -  Kırıkkale Haberleri
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

MÜSLÜMANIN TEMİZLİK İBADETİ

Nilgün Güney

12 Mayıs 2012, 21:08

Nilgün Güney

MÜSLÜMANIN TEMİZLİK İBADETİ

Kirlenmek, Rabbimiz’in kullarına acizliklerini ve Kendi’sine olan muhtaçlığımızı anlamamız için yarattığı özel bir imtihandır. Örneğin insan sabah uyanır uyanmaz ilk acizliklerini görür ve hisseder. Değişmiş yüz şeklimiz, yağlanmış ve tozlanmış saçlarımız, vücudumuzda meydana gelen bazı kokular, hepsi acizliğimizi bize bağıran durumlardır. Bu hali üzerinde tefekkür eden insan, her şeyi kontrol edenin ve O dilemeden temizlenmeye asla güç yetiremeyeceğinin farkına varır.

Üstelik kir sadece bedenimizde değil, oturduğumuz yerde, bulunduğumuz çevrede de meydana gelmektedir. Kiri yaratan Rabbimiz, bunlardan arınabilme imkanlarını da var etmiştir. Örneğin çeşmeden şarıl şarıl akan suyumuz, bizi mikroplardan koruyan sabun ve deterjanlar bunlardan bazılarıdır. Tüm bunlardan dolayı Allah’a şükredebilmek için, süreli Rabbimiz’i anmak ve üzerimizdeki merhametini anlamamız gerekmektedir.

Eğer Allah'ın nimetini saymaya kalkışacak olursanız, onu bir genelleme yaparak bile sayamazsınız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nahl Suresi, 18)

Müslüman her konuda olduğu gibi, temizlenmeyi yarattığı için de Rabbine şükür içinde olmalıdır. Müslüman şükrünü yaptığı her konu için Allah katında ecir alacaktır. Bu anlamda müminin yaptığı temizlik de ibadet olacaktır.

Temizlik için yaratılmış olan su, çok büyük bir nimettir. Suyun temizleme özelliğinin yası sıra, insanı psikolojik anlamda rahatlatma özelliği de vardır. Suyun günün yorgunluğunu ve stresini atma özelliği vardır. Bir de insan su ile vücudundaki elektriği de atabilir.

...Sizi kendisiyle tertemiz kılmak, sizden şeytanın pisliklerini gidermek, kalplerinizin üstünde (güven ve kararlılık duygusunu) pekiştirmek ve bununla ayaklarınızı (arz üzerinde) sağlamlaştırmak için size gökten su indiriyordu. (Enfal Suresi, 11)

Temizlik ayrıca cennettin en güzel özelliklerinden biridir. Cennet ehlini temiz yaratan Rabbimiz, müminlerin de dünyada temiz olmalarını istemektedir. Bu yüzden inananlar, cennetin bir benzerini dünyada yaşamalıdırlar. Bu, müminin cennette hazırlığı için gereklidir.

İslam ahlakını ve öğrettiği temizlik anlayışını kavrayamamış olan insanların temizliği, samimi inanlarınkinden oldukça farklıdır. Bu insanlar temizliği dahi başkalarına kendilerini beğendirmek için yaparlar. Bu yüzden kendi başlarındayken temizliklerine ve bakımlarına özen göstermezlerken, topluma çıkacakları zaman birden özenli olurlar. Yine temizliği gerçek manada bilmedikleri için görünen yerlerin temizliğine dikkat eder, hijyene önem vermezler. Örneğin sık banyo yapmayı, düzenli olarak havluları değiştirmeyi, evlerini köşe bucak temizlemeyi gereksiz görürler.

Bazı insanlar ise, kirli görünümlerini kamufle etmek için yöntemler geliştirmişlerdir. Örneğin vücutları kirlendiği halde üşendikleri için banyo yapmaz, parfüm vs. ile kötü kokulara engel olmaya çalışırlar. Yine kıyafetlerini sık sık temizlemeyi gereksiz görür, üzerinde belirgin bir kir oluşana kadar kullanırlar. Sokağın kiri, sigara dumanı, terlemek gibi halleri kirlilik nedeni olarak görmez, temizlenmeyi ertelerler.

Sürekli böyle sağlıksız ortamlarda bulundukları ve sağlıksız besinlerle beslendikleri için hastalıktan da uzak duramazlar. Fiziksel görünüşleri de oldukça sağlıksızdır. Bir tek fiziki anlamda değil, yaşadıkları kirlilikten dolayı psikolojileri de bozulmuştur. Ruhlarında meydana gelen bu tahribat, hayata bakışlarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Temizlik konusunda duyarsızlaşan bu insanlar, zamanla temiz, estetik ve güzel her şeyden zevk alamayacak hale gelirler. Bu, Allah’ın  zikrinden uzak ve emri gereği gerçek temizliği yaşamayan insanların dünyadaki karşılığıdır. Ahirette ise dünyadaki ile kıyas edilemeyecek pis ortamlarda azap göreceklerdir.

…Onlar gerçekten pistirler. Kazanmakta olduklarının bir cezası olarak, barınma yerleri cehennemdir. (TEVBE SURESİ / 95)

…O, akıl erdiremeyenlerin üzerine iğrenç bir pislik kılar. (YUNUS SURESİ / 100)

 

 

 

Bu haber 3360 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
KIRIKKALEDE TARİH YAZAN ÜÇLÜ10 Ocak 2021

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAMLAR 


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi